İPhone ve iPad’in 2018 Modelleri İçin Sürpriz İddia

Apple, 2018 yılında satışa sunmayı planladığı iPhone ve iPad modellerinde yaşanan yasal sorunlar nedeniyle değişiklik yapmaya hazırlandığı öğrenildi.

Teknolojinin öcü markalarından biri olan Apple bilindiği gibi Qualcomm ile ciddi problem yaşıyor. Bugüne kadar Qualcomm LTE çiplerini cihazlarında kullanan Apple, The Wall Street Journal’de çıkan iddialara göre 2018 yılı itibari ile bu tercihini değiştirmek istiyor. Qualcomm yerine yeni cihazlarında İntel veya daha düşük bir işlemci olan MediTek modem çiplerini tercih etmeyi planlayan Apple, bunu yaparken büyük üretici ile olan bağını kopartmayı amaçlamaktadır. Bu durum karşısında sessiz kalamayan Qualcomm, yaşanan davalar neticesinde de yazılım vermeyerek Apple 2018 cihaz modellerinin geliştirilme sürecine de direkt olarak etki ediyor. Yaşanan bu durum karşısında teknoloji devi Apple zor durumlar yaşamakta ve süreç gittikçe karmaşık bir hal almakta.

Yollar Ayrılmak Üzere

% 100 olarak kesinleşmiş bir şey olmadığında Apple yaşanan süreç ile ilgili henüz net bir açıklamada bulunmadı. Öte yandan Qualcommşirketinin, Apple gibi bir teknoloji devini kaybedecek olması da şirket tarihinin en büyük kayıplarından biri olarak değerlendiriliyor.

Geçtiğimiz günlerde mahkemeye başvuran Qualcomm, Apple’nin kendi patent haklarını ihlal ettiğini gerekçe göstererek Iphone’ların Çin piyasasında satışını ve üretimini durdurmak istemişti. Bu süreç karmaşık bir hâl alırken Qualcomm, Apple’yi güç yönetimi, Force Touch ve iPhone ekranlarında görülen bu 3 farklı teknoloji üzerinden mat etmeyi planlamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here