Esnek Kamera Teknolojisi

Fotoğraf meraklılarının ve teknolojiyi seven insanların da yakından bildiği gibi hem fotoğraf makinelerinden hem de telefonlardan fotoğraf çekerken istediğimiz açıyı tam olarak da yakalayamayabiliyoruz. Bazen böyle durumlarda fotoğraf çekmediğimiz de fotoğraf karesinin tamamını alamıyoruz ve istediğimiz alan fotoğraf karesi dışında yer alıyor. Fotoğrafa ilgisi olan bazı akıllı cihaz sahipleri ve fotoğrafçılar bu problemi ortadan tamamen kaldırabilmek için birkaç fotoğraf birden çeker ve bu fotoğrafları birbirine birleştirir. Yeni yeni geliştirilen teknolojilere bir yenisi daha ekleniyor ve bu sayede fotoğraflar istenilen açılara tek seferde sahip olabiliyor. Yeni teknolojilerden birisi olarak geliştirilen “Esnek Kamera” teknolojisi Kolombiya Üniversitesi Computer Vision Laboratory (CAVE) tarafından geliştiriliyor.

Günümüze kadar sürekli geliştirilen ve son teknoloji fotoğraf makinelerinden hem ışık hem de yapısal olarak son derece farklı olan “Esnek Kamera” teknolojisi, günümüzde ki kameraların sağlamış olduğu görüş açısını daha geniş bir şekilde görebilecek. Geliştirilen “Esnek Kamera” teknolojisinde geniş görüş açısından kasıt olarak esnek olacak bu tabelaların kameranın boyutunun kavis şeklini alarak çevreyi sarmalayarak sarmal bir görüntünün ortaya çıkacağı söyleniyor.

“Esnek Kamera” teknolojisini incelediğimiz zaman 360 derece çekim yapabilen makinalara benzediğini söyleyebiliriz. Şu an geliştirilme aşamasında ki testlere bakıldığında ortaya çıkan sonuçlar ve fotoğraflardan sonra 360 derece çekim yapabilen kameralara benzediğini gösteriyor. Esneyebildiği yere kadar esneyen bir levhadan oluşan bu kamera daha çok etraftaki nesneleri görerek daha detaylı bir fotoğrafları bizlere sunabilecek. “Esnek Kamera” sistemini tasarlayan mühendislerin ilk hedefi ise yeni olan “Esnek Kamera” teknolojisini daha da geliştirerek şu an ki boyutundan daha küçük boyutlara indirerek bireysel kullanım haline getirebilmek.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here