Bilim İnsanlarından Uyarı 2018 Yılında

Bilim İnsanları Dikkat Çekti, 2018’de Yıkıcı Depremler Olabilir 

Doğal afetler dünyanın dönüş hızı yer kabuğunun etkileri, dış ve iç etkenler gibi nedenlerle artış gösterir ya da hiç kendini göstermez. Geçmişimizden bugüne kadar birçok depremler olmuş ve hatta bu depremler bazı devletlerin yıkılmasına bile neden olmuş. Son zamanlarda olan depremlerde can kayıpları olsa da artık eskisi kadar büyük bir hasar bulunmamakta ve çeşitli önlemler alınmaktadır. Özellikle gelişmiş ülkeler seviyesinde olan devletler bu tür doğal afetlere karşı duyarlılık oluşturmakta ve yapılarını ona göre inşa etmektedir.

Bilim insanlarının araştırmalarına göre bu 2018 yılında yeni depremler olabilir. Son zamanda gerçekleşen art arda depremlerin yer kabuğunda enerji birikimine yol açtığını ve bu birikimin artçı depremlerle birlikte etkisini göstereceğini belirten bilim insanları, bu depremlerin bazılarının yüksek şiddetli ve yıkıcı olabileceğine dikkat çekti. Özellikle fay hatlarının yoğunlukta olduğu yani deprem bölgeleri olan yerlerde mutlaka bunun için önlem alınması gerektiği ve gerekirse depremde toplanma bölgelerinin oluşturulması gerektiğinin açıkladılar.

Depremlerde ki hasarı ve can kayıplarını önlemenin en iyi yolu hem devletlerin hem de insanların tedbirlerinin mutlaka almasıdır. Deprem toplanma alanlarının kurulması, yeni inşa edilecek olan binaların mutlaka depreme dayanıklı olması, insanları bu konuda bilinçlendirecek eğitimlerin verilmesi ve insanların mutlaka evlerinde bir deprem çantası bulundurması gerekmektedir. Bilim insanları bu  tür önlemlerin alınacağı takdirde, olan depremlerde ki hasarın en aza ineceğini açıkladı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here